W całym Katmandu dosłownie na każdym kroku można spotkać miejsce sakralne – zarówno buddyjskie, jak i hinduistyczne. Prawie wszędzie możemy natknąć się na mały ołtarzyk, święte figurki, lub świątynię 'wciśniętą’ pomiędzy budynkami mieszkalnymi. Są jednak dwa miejsca, w których święte stupy są wyjątkowo wyeksponowane. Tam pielgrzymują buddyści nie tylko z całego Nepalu, ale i okolicznych Państw. To Bodhnath i Swayambhunath, dwie słynne budowle sakralne, znajdujące się w Kathmandu.

Bodhnath (Boudhanath) to jedna najważniejszych buddyjskich świątyń w Katmandu. Jednocześnie jest to największa stupa w całej Azji! Podczas trzęsienia ziemi (kwiecień 2015) świątynia uległa poważnym zniszczeniom. UNESCO zobowiązało się do wsparcia w odtworzeniu wielu miejsc sakralnych w Nepalu – liczymy na to, że także Bodhnath zostanie odbudowane. Ta majestatyczna budowla robiła ogromne wrażenie:Nepal Bodhnath (77 of 107)Wierzchołek centralnej stupy miał tradycyjnie wymalowane wszystkowidzące oczy Buddy – cztery pary oczu obserwowały cztery strony świata.Nepal Bodhnath (78 of 107)Jak każde święte miejsce w Nepalu, to również przyozdobione było licznymi praying flags:Nepal Bodhnath (73 of 107)Nepal Bodhnath (84 of 107)Wokół świątyni rozmieszczono 147 nisz z młynkami modlitewnymi. Codziennie przyjeżdżały tu tysiące buddyjskich pielgrzymów. Obchodzili stupę dookoła zgodnie ze wskazówkami zegara i obracali młynki modlitewne trzymając buddyjskie różańce w dłoniach.Nepal Bodhnath (101 of 107)Nepal Bodhnath (107 of 107)W okolicy stupy warto wstąpić do jednej z restauracji na drobną przekąskę lub masala chai. Jeśli wybierzecie taką z roof top’em, to będziecie mogli obejrzeć ogromną stupę w całości. Dzięki temu zobaczycie, jak prezentują się z daleka tarasy, na których ustawiona została stupa – układają się one we wzór ogromnej mandali:Nepal Bodhnath (81 of 107)Nepal Bodhnath (97 of 107)

Swayambhunath jest zabytkową, 2,5 tysiącletnią buddyjską stupą. Uważa się, że jest to pierwszy budynek w Dolinie Katmandu. Świątynia została wzniesiona na szczycie porosłego lasem wzgórza. Już z daleka wiać wieże wieńczące jej kopuły:Nepal Swayambunath (12 of 64)Do stupy prowadzą szerokie i wysokie schody, wokół których postawiono liczne ołtarze i posągi Buddy.Nepal Swayambunath (23 of 64)Nepal Swayambunath (21 of 64)Wszystko wygląda tu bajkowo. Na drzewach wiszą nepalskie chorągiewki, a na kamieniach widnieją kolorowe inskrypcje i mantry:Nepal Swayambunath (59 of 64)Nepal Swayambunath (63 of 64)Swayambhunath zwana jest również Monkey Temple. Po schodach hasają liczne stada małp, kradnących co chwila kwiaty i owoce – dary, jakie składane są tu w ofierze.Nepal Swayambunath (17 of 64)Nepal Swayambunath (61 of 64)Aby dotrzeć do stupy należy wspiąć się po 365 stopniach. Zdecydowanie warto je pokonać! Zobaczcie, jak pięknie świątynia się prezentuje:Nepal Swayambunath (26 of 64)Nepal Swayambunath (39 of 64)Nepal Swayambunath (29 of 64)To prawdziwie mistyczne miejsce. W tle słychać hipnotyzującą, buddyjską muzykę i śpiewane mantry, praying flags trzepocą i falują na wietrze, dzwonią święte dzwonki i brzęczą młynki, w powietrzu unosi się woń kadzideł.Nepal Swayambunath (42 of 64)Nepal Swayambunath (57 of 64)Nepal Swayambunath (54 of 64)Nepal Swayambunath (41 of 64)Nepal Swayambunath (38 of 64)Nepal Swayambunath (64 of 64)Nepal Swayambunath (51 of 64)Widok ze wzgórza na dolinę Katmandu jest również przepiękny:Nepal Swayambunath (30 of 64)

https://www.youtube.com/watch?v=1RF8ZXQUbNY

Praktyczne wskazówki:

  • Wstęp do Bodhnath kosztuje 150 NPR, a do Swayambhunath 200 NPR.
  • Bodhnath oddalone jest kilka kilometrów od Katmandu. Dojedziecie tam taxi z Thamelu lub Durbar Sq za kilkaset NPR.
  • Do Swayambhunath możecie przejść się spacerem (ok 1h). Warto – po drodze będziecie mijać lokalne dzielnice i obserwować codziennie życie Nepalczyków.

Nepal Swayambunath (11 of 64)Nepal Swayambunath (6 of 64)Nepal Swayambunath (13 of 64)

Po przejściu przez rzekę zobaczycie drogowskazy, które skierują Was w stronę eastern stairways – schodom prowadzącym do świątyni.

  • Na szczycie wzgórza warto zajrzeć do Cafe de’stupa – to rooftop restaurant, ma piękny widok na miasto i odległe góry. W ładną pogodę widać stąd ośnieżone szczyty Himalajów – szczególnie dobry widok jest po deszczu. Podobno kiedyś góry były widoczne codziennie. Niestety, obecnie zanieczyszczone powietrze w Nepalu skutecznie to uniemożliwia.

Nepal Swayambunath (49 of 64)Nepal Swayambunath (44 of 64)