Indie – tu bardzo ważne jest przestrzeganie etykiety religijnej. Istnieje wiele zwyczajów i nakazów, z którymi warto się zapoznać, zanim wyruszymy na wyprawę do Indii.

W ŚWIĄTYNIACH

Dwie najważniejsze rzeczy przy wizycie w świątyni to: odpowiedni strój i brak obuwia. Wchodząc do świątyni musimy mieć zakryte ramiona i nogi (kobiety powinny mieć długość min do połowy łydki, mężczyźni zakryte kolana). Warto mieć zawsze przy sobie chustkę, która można narzucić na kark lub głowę. Buty zdejmujemy przed wejściem do każdej świątyni, również tych zabytkowych – pomimo, że już nie odbywają się tam zbiorowe modlitwy.

Dodatkowo do świątyń Sikhów nie wolno nam wnosić żadnych wyrobów zwierzęcego pochodzenia. A wiec skórzane paski i torby powinny zostać przed wejściem.

W świątyniach warto uczestniczyć w małych rytuałach – przyjąć kwiatek od mnicha, przy wyjściu wziąć i zjeść małe cukiereczki, jakie rozdawane są wiernym, a także przeznaczać drobne datki na różne cele. Pamiętajcie tylko, żeby wszystko wykonywać prawą ręką – w Indiach uważa się, że lewa ręka jest nieczysta.

IMG_0421

Ważne jest też, że bez wyraźnego pozwolenia nie powinniśmy fotografować wnętrza świątyni. W szczególności modlących się w niej ludzi. To dotyczy głównie świątyń Sikhów oraz meczetów – w świątyniach Hindu wierni są bardziej wyrozumiali.

ZWYCZAJE

W rodzinach Sikhów istnieje rytuał, podczas którego gość wchodzący do mieszkania, w którym przebywa ktoś starszy, schyla się i dotyka palcami prawej ręki stóp tej osoby. Wypowiada przy tym słowa „Pairi Pauna” – jest to okazanie szacunku starszyźnie. Ten zwyczaj uległ na przestrzeni lat lekkiemu uproszczeniu. Jeśli zostaniemy zaproszeni do domu Indusa (szczególnie Sikha), powinniśmy skłonić głowę i wypowiedzieć „Pairi Pauna”, można przy tym dotknąć lewą ręką serca.

Odwiedzając w domach Sikhów lub Hinduistów również pamiętajmy o tym, by nie eksponować skórzanych dodatków. Jest to źle widziane i może ich urazić.

Dodatkowo w całych Indiach obowiązuje zwyczaj grzecznościowego zdejmowania obuwia. Pamiętajcie o tym wchodząc do Hinduskiego domu.

Witając się z Induską, mężczyzna powinien poczekać aż kobieta pierwsza poda mu rękę. W przeciwnym razie może zostać odebrany negatywnie i będzie uznany za nachalnego. To może zrazić Induskę i zniechęcić ją do rozmowy. Z kolei witając się z Indusem, mężczyźni powinni podać od razu rękę na powitanie, aby niechcący nie pokazać, że go lekceważą.

UBIÓR

W Indiach niestosowne jest obnażanie ciała. Niezależnie od panującej temperatury mężczyźni nie zdejmują koszulek, a kobiety nie chodzą w krótkich szortach. W szczególności podczas pobytu w małych miasteczkach i we wsiach powinniśmy dbać o skromny strój – zwłaszcza kobiety. Spojrzenia Indusów przyciąga już sam biały kolor skóry – a co dopiero odsłonięte ciało…

Na licznych straganach w Indiach można kupić alibaba trousers – długie spodnie, na ogół ze ściągaczami (co pozwala zmieniać ich długość na ‘za kolano’). Chronią one przez parzącym słońcem i są bardzo przewiewne! Polecam – są wygodne dla każdego, niezależnie od płci. U nas się spisały!

IMG_1104 IMG_1995