Ogromne oczy świetnie widzące w nocy. Czujne uszy i obracająca się o 360 stopni głowa. Delikatne, puszyste futerko i bardzo długi, szczurzy ogon. Tak prezentuje się wyrak – wizytówka wyspy Bohol. Spotkacie go w Tarsier Sanctuary.

Tarsier Sanctuary Bohol

Jeśli marzy Wam się stanąć oko w oko z malutkim wyrakiem, to koniecznie przyjedźcie do Tarsier Sanctuary. Na ogrodzonym terenie przebywa obecnie 8 samiczek tarsierów. Miejsca na szczęście mają tu dużo – to mocno terytorialne zwierzaki i lubią samotność.

Najbardziej aktywne są jest nocą (tak, po to im te wielkie oczy i uszy!), a w dzień wolą smacznie spać. Odpoczywają w zacienionych miejscach, najchętniej na drzewach, wśród gęstych liści.

Tarsier Sanctuary Bohol

Co ważne, w Tarsier Sanctuary wszyscy zobowiązani są do zachowania dużej ostrożności. Na terenie parku trzeba mówić szeptem i nie wolno dotykać gałęzi, na których śpią wyraki (wyraków oczywiście też!). Nie wolno również używać aparatów z flashem. Wszystko po to, by jak najmniej przeszkadzać tarsierom w śnie. Oczywiście raz na jakiś czas któreś zwierzątko się budzi, chwilę obserwuje zwiedzających, czyści futerko, po czym odwraca się tyłem i znów zasypia. Są już przyzwyczajone do ciekawskich oczu odwiedzających je ludzi.

Te urocze małe stworzonka są dość płochliwe, drobne i delikatne, a przede wszystkim: zagrożone wyginięciem. Występują tylko na filipińskich wyspach Bohol i Mindanao oraz w Indonezji (dwa inne gatunki wyraków) – na Sumatrze i Borneo. W okolicy Tarsier Sanctuary żyje na wolności populacja ok stu osobników – to bardzo niewiele.

Tarsier Sanctuary Bohol

Wyraki są naprawdę bardzo małe (młode są wielkości kciuka), choć niesamowicie zwinne. Dorosły tarsier ma zaledwie 12cm, a wykonuje pięciometrowe skoki z drzewa na drzewo! Długi ogon pozwala mu utrzymać równowagę na cienkich gałęziach, a mocne tylne nogi na szybkie poruszanie. Poluje nocą i nad ranem – chwyta insekty, czasem małe jaszczurki.

Co ciekawe, tarsiery nie ruszają gałkami oczu, natomiast ich głowy mogą obracać się wokół własnej osi o 360 stopni. Ogromne uszy wyraka obracają się jak radary – zawsze w stronę rozlegających się wokół dźwięków. Samiczka tarsiera rocznie może mieć maksymalnie jedno młode – ciąża trwa 6 miesięcy, a karmienie i wychowanie małego potomka kolejne pół roku.

Tarsier Sanctuary Bohol

Praktyczne wskazówki:

  • Z Dumaluan Beach do Tarsier Sanctuary jedzie się ok godzinę skuterem.

  • Wstęp kosztuje 60 PHP, jeśli chcecie po chwili wejść jeszcze raz, to nie trzeba kupować po raz drugi biletu.
  • Na całym terenie Tarsier Sanctuary nie wolno palić papierosów.