Wszystkim, którzy myślą o podróży do Nepalu, gorąco polecamy wyprawę w Himalaje. Oczywiście nie chodzi nam o zdobywanie ośmio-tysięczników! Nepalskie góry mają do zaoferowania wiele szlaków przystępnych nawet dla osób, które wcześniej niewiele chodziły po górach.

Jedną z takich tras jest Poon Hill Trek – pomimo, że momentami wymagający, nadaje się nawet dla rodzin z dziećmi. O tym, jak wygląda taka wędrówka, przeczytacie we wpisie:

Poon Hill Trekking – część pierwsza

Na trekking po niższych partiach Himalajów warto się przygotować. I nie chodzi nam tylko o kondycję – ważna jest pora roku, na którą planujecie wyjazd, dokumenty niezbędne do trekkingu czy rzeczy, jakie warto spakować na wyjazd. Poniżej znajdziecie wskazówki, które mogą ułatwić Wam przygotowanie się do drogi.IMG_1520

KIEDY JECHAĆ:

Są dwie pory roku, które zdają się być idealne na trekking w Nepalu:

  • Marzec

Wiosną w górach kwitną rododendrony, a widok tych ogromnych, obsypanych kwiatami drzew na tle ośnieżonych szczytów Himalajów jest po postu piękny. W marcu jest też znacznie cieplej niż zimą, słońce grzeje i trekking jest przyjemny.

W drugiej połowie kwietnia i w maju pora sucha powoli zaczyna mieszać się z porą deszczową. Jest cieplej i przyjemniej, ale momentami bywa mokro. W dodatku w górach pojawiają się…pijawki! W lasach jest ich pełno na ścieżkach (po butach wchodzą na nogi), a w bardziej wilgotnych zagajnikach potrafią spadać na przechodniów z drzew!

Od końca czerwca do końca sierpnia w Nepalu trwa letni monsun. Na głowę pada deszcz, a na ramiona masowo spadają pijawki. Góry skryte są za chmurami, a zabłocone i zalane trasy nie nadają się do trekkingu

  • Wrzesień

To idealna pora. Jesienią w Nepalu jest najbardziej przejrzyste powietrze – chmury nie zasłaniają gór i widać najwięcej szczytów. Jest nadal ciepło!

Podobnie jest w październiku i listopadzie – coraz lepsza widoczność, choć i coraz chłodniej.

W grudniu, styczniu i lutym jest bardzo zimno. Poniżej na zdjęciu pogoda w marcu:IMG_1371

DOKUMENTY:

Dokumenty niezbędne do trekkingu załatwia się już w Nepalu, najwygodniej w Kathmandu. Udajcie się do oficjalnego biura turystycznego – znajduje się ono w okolicach ulicy Durbar Marg, za starym dworcem autobusowym Ratna.

Adres:

Nepal Tourism Board, Tourist Service Center, Bhrikuti Mandap, Kathmandu, Nepal

Biuro jest otwarte codziennie w godzinach 09:00 – 16:00. Taksówka z Thamelu nie będzie kosztowała więcej niż 200 NPR.

Poproście tam o:

TIMSTrekkers’ Information Management Systems to dokument poświadczający obowiązkowy wpis do bazy danych osób wyruszających na trekking. Kosztuje1600Rs (płatne wyłączenie w rupiach nepalskich)

oraz (jeśli planujecie tam trekking):

ACAP – to bilet wstępu na szlaki w rejonie Annapurny. Bilet jednokrotnego wejścia, ważny przez 30 dni. Kosztuje 2000Rs (płatne wyłączenie w rupiach nepalskich).

Oba dokumenty dostępne są od ręki, po uiszczeniu należytych opłat. Na każdą jest osobny formularz, a wypełnienie obu i załatwienie formalności trwa około 30min. Potrzebne są 4 zdjęcia paszportowe, po dwa do każdego dokumentu – bez problemu możecie je zrobić w Kathmandu.

CENY:

Waluta Nepalu to rupia nepalska [NPR]:

100 NPR = około 3.60 PLN

Ceny w górach są dość specyficzne. Za nocleg można zapłacić naprawdę bardzo mało, podczas gdy za posiłek – naprawdę dużo. Właściciele guesthous’ów (zwanych też tea house) zarabiają na kolacjach i śniadaniach – jedzenie jest drogie, a śpi się za grosze. Przykładowe ceny:

Nocleg w Ulleri to 300 NPR, a więc około 11zł. Nocleg w Tadapani w hoteliku z widokiem na góry za pokój płacimy 400 NPR, a bez widoku 200 NPR.
IMG_1326IMG_1207Posiłki w górach (cena za jedną porcję):

vege + egg noodles – 320 NPR

banana puncake – 200 NPR

czarna herbata – 190 NPR

masala czaj – cena waha się od 90 do 230 NPR

Pamiętajcie, że w wielu guesthous’ach w górach należy zamawiać posiłki do godziny 17, mówiąc, o której będzie się miało ochotę zjeść. Również śniadania zamawiane są wieczorem na konkretną, poranną godzinę.IMG_1112

HOSTELE:

Wzdłuż szlaków Poon Hill Trek jest wiele małych wiosek – średnio co 1,5 / 2,5 godziny drogi. W każdej wiosce jest co najmniej kilka małych guesthous’ów i nie trudno o wolny pokój. Wśród domków wszystkie niebieskie to właśnie hoteliki:IMG_1224

Pokoje są bardzo skromnie urządzone – na ogół znajduje się w nich twarde łóżko…i tyle. Jednak największym minusem jest panująca wewnątrz temperatura. Budynki są dość stare, ściany cienkie i wręcz dziurawe, okna nieuszczelniane. W pokoju potrafi wiać! W nocy robi się naprawdę zimno. Uratują was ciepłe skarpety i gruby dres – śpiwór to też niegłupi pomysł.IMG_1402

W większych wioskach guesthous’y otoczone są przez kramiki z pamiątkami. Radzimy jednak nie robić tam zakupów – za identyczne, oryginalne nepalskie produkty, zapłacicie znacznie mniej w Pokharze i Kathmandu.

TRASY:

Trasy są w Nepalu dość dobrze oznaczone i nie musicie się martwic o znalezienie drogi do kolejnej wioski. Oczywiście zawsze dobrze mieć ze sobą mapę i kompas. W wielu wioskach są też zawieszone duże mapy :IMG_1403

Część osób wynajmuje przewodnika – kosztuje to około 25 dolarów na dzień. Dzięki temu nie tylko nie będziecie martwić się o trasę, ale też poznacie wiele ciekawostek o przyrodzie i otaczających was górach. Jeśli jednak wasz wyjazd ma być taki jak nasz, lowcost’owy i samodzielny, to nie martwcie się – ten wydatek można pominąć.

BAGAŻ:

Wybierając się na trekking możecie zadecydować, czy sami będziecie nosić swój duży plecak, czy zatrudnicie portera.

Porterzy zarzucają sobie plecaki jak wielkie tobołki na plecy, a przewiązane pasy zahaczają sobie o głowę. Tak nosi się ciężary w Nepalu – na plecach i na głowie jednocześnie.  Mimo obciążenia, porterzy wchodzą na szczyty dużo szybciej niż turyści, dlatego taka wędrówka rzadko odbywa się ramię w ramię. Najczęściej codziennie ustalana jest trasa i miejsce spotkań, w których porterzy czekają na właścicieli plecaków, żeby wspólnie zjeść i podziwiać widoki. Koszt wynajęcia portera na jeden dzień to 15-20$. W cenie, poza pomocą w dźwiganiu plecaka, są również wskazówki i porady, jakich udzielają ci znawcy gór, np. dotyczące tego, w którym hostelu spać i co zamówić do jedzenia.IMG_1384Dużo większą satysfakcję przynosi pokonanie kilkuset metrów w górę z własnym dobytkiem na plecach! Jeśli jedziecie w minimum dwie osoby, możecie skorzystać z naszego, jak się okazało bardzo wygodnego pomysłu: mieliśmy dwa duże plecaki i dwa podręczne, też mocno pakowne. W jeden duży plecak przepakowaliśmy rzeczy zbędne na trekkingu (np cienkie ubrania do Indii) i razem z jednym podręcznym zostawiliśmy go (zresztą za damo) w hostelu w Pokharze.  Podczas wspinaczki mieliśmy więc tylko dwa plecaki, z czego jeden był zdecydowanie lżejszy – można się zmieniać przy noszeniu.

CO SPAKOWAĆ:

Z jednej strony warto wziąć jak najmniej rzeczy – po co dużo dźwigać? Jeśli zużyjecie wszystkie czyste ubrania podczas trekkingu, to zaraz po zejściu z gór możecie zamówić pranie (np w Pokarze ok 5zł za 1kg). Z drugiej strony warto mieć wszystko, co niezbędne! Poniżej nasza lista – sprawdziła się. Pamiętajcie, że w górach wygodnie jest ubierać się na cebulkę. Temperatura potrafi zmieniać się dość gwałtownie i dobrze jest móc szybko rozpiąć bluzę lub coś założyć.

Spodenki krótkie

Spodnie długie (dobrze spisują się spodnie dresowe i spodnie nieprzemakalne do trekkingu, odradzamy dżinsy)

Koszulki z krótkim rękawem i z długim

Bielizna (może się przydać też bielizna termo-aktywna)

Skarpetki (w tym miękkie skarpety do trekingu i ciepłe skarpety do spania)

Ciepła oddychająca bluza na suwak

Czapka z daszkiem

Materiałowa opaska na głowę (chroniąca uszy przed wiatrem) / cienka czapka

Kurtka przeciwdeszczowa i przeciwwiatrowa

Wygodne buty trekkingowe, sandały, klapki (pod prysznic)

Rękawiczki

Szczoteczka do zębów w plastikowym opakowaniu

Mała tubka pasty do zębów (duży wybór małych kosmetyków jest w sklepach Rossmann)

Szampon, żel pod prysznic (wszystko minitury – mniej do noszenia)

Antyperspirant

Ręcznik z mikrofibry

Krem z filtrem (szczególnie na twarz, np filtr 20)

Papier toaletowy (1 wystarczy, w większości miejsc nie ma z tym problemu)

Kosmetyczka

Plastry (w tym na odciski i otarcia)

Bandaż

Woda utleniona w żelu

Tak zwany odkażacz do rąk w żelu

Środek do uzdatniania wody (uzdatnia wodę ze strumyków, a surowej nie wolno pić)

Paracetamol / nurofen

Smecta Strepsils Coldrex / Gripex

Chusteczki higieniczne (kilka paczek, w górach bardzo łatwo o katar…)

Spray do nosa (na katar)

Aparat + ładowarka / baterie

Telefon + ładowarka do telefonu

Dodatkowa karta pamięci do aparatu

Wewnętrzna kieszeń / money belt

Kłódka na bagaż

Okulary przeciwsłoneczne

Latarka i czołówka

Kompas

Scyzoryk

Zapałki

Przybornik do szycia (igła, nitki, agrafki), małe nożyczki

Śpiwór (możecie też wypożyczyć go w Kathmand lub Pokharze za ok 2$ dziennie)

Plecak podręczny i duży (dopasowany) plecak trekkingowy – na trekking weźmiecie po jednym, a drugi można zostawić w hostelu w mieście np Pokharze

Paszport + xero (do TIMS)

Zdjęcia do pozwoleń na trekking

Potwierdzenie lotów

Karta ubezpieczenia + warunki ubezpieczenia po angielsku

Karta kredytowa

Dolary

Przewodnik / mapa (ta do kupienia w Kathmandu)