Żółwie morskie zamieszkują wody otaczające indonezyjskie wyspy. Zarówno na Bali, jak i na Lombok, powstało już kilka ośrodków ochrony tych niesamowitych zwierząt. Nadzorują one składanie jaj przez samice, okres ich inkubacji, wykluwanie i początkowy rozwój małych żółwików, aż do wypuszczenia na wolność. Ponadto zajmują się rehabilitacją dorosłych żółwi, uratowanych z sieci czy pułapek.Żółwie morskie Indonezja Bali (1)Sanktuaria te mają również bardzo ważny cel: edukują i uświadamiają innych o tym, jak duże znaczenie ma zapewnienie przetrwania żółwi morskich. Pracownicy chętnie odpowiadają na każde pytanie i odwiedzający mogą dowiedzieć się wielu ciekawych faktów z życia żółwi. Na miejscu można również pomóc przy wymianie wody w basenie z małymi żółwiami lub uczestniczyć w karmieniu.Meno Indonesia (35)Jednym z bardziej znanych ośrodków jest Kuta Beach Sea Turtle Center. Możecie ich odwiedzić również na facebooku:

https://facebook.com/baliseaturtlesociety

Żółwie morskie Indonezja Bali (2)

Poniżej kilka ciekawostek o indonezyjskich żółwiach morskich:

  • Żółwie morskie to samotnicy – w większym stadzie możecie spotkać je tylko pasące się na podwodnych łąkach.
  • Całe życie spędzają w wodzie. Jedyny moment, kiedy samice wychodzą na ląd, to okres składania jaj na plaży.
  • O płci nowo wyklutych żółwi decyduje… temperatura piasku! Z jaj złożonych w mniej rozgrzanym piasku lęgną się samce. Żeby wylęgły się samiczki, piasek musi mieć temperaturę powyżej 30°C.
  • Najwięcej żółwików wylęga się wieczorem i w nocy, co zwiększa ich szanse na przeżycie – w ciemnościach łatwiej uciekną ptakom i krabom, które na nie polują.
  • Przednie płetwy żółwia służą do odpychania się w wodzie, a tylne pełnią rolę sterowników – dzięki temu żółwie morskie są tak zwinne w wodzie. Dorosły żółw w poczuciu zagrożenia potrafi zejść na głębokość aż 1000 metrów.
  • Żółwie morskie mają płuca i oddychają powietrzem, a mimo to potrafią nie wynurzać się nawet przez 5 godzin! Jak to możliwe? Otóż potrafią one samodzielnie regulować tempo pracy swego serca i zminimalizować je do zaledwie jednego uderzenia na 9 minut.
  • Na żółwie morskie w Indonezji mówi się Kura Kura

sea turtles Indonesia (2)sea turtles Indonesia (1)