Jakie jest pierwsze skojarzenie na myśl o zabytkach Indii? Taj Mahal.

Taj

Budowany przez 22 lata przez 20 tysięcy robotników, cały z marmuru, obłożony drogocennymi kamieniami, z 40-to metrowymi minaretami, ogromny i piękny.

A do tego ta historia! Taj to grobowiec zbudowany na życzenie oszalałego z tęsknoty i miłości cesarza Szahdżahana. Gdy zmarła jego ukochana żona (rodząc ich czternaste dziecko) postanowił wybudować jej mauzoleum, jakiego do tej pory nie widział świat. Jak w baśniach! Budowę ukończono w 1653 roku i Taj do dziś zachwyca architektoniczną symetrią i kunsztem. Co roku odwiedzają go 3 miliony turystów.

Jadąc do Agry spodziewaliśmy się zawrotu głowy, w końcu widzieliśmy zdjęcia i wiedzieliśmy jakie może robić wrażenie. Jednak emocje, jakie wzbudził w nas Taj Mahal, gdy ujrzeliśmy go na własne oczy, przeszły nasze wyobrażenia. Taj rzuca na kolana. Ten widok nie zawiedzie nikogo – słowo.

IMG_0979

Jeśli wybieracie się do Indii to koniecznie, KONIECZNIE, pamiętajcie o tym siódmym cudzie świata.

Praktyczne wskazówki:

  • Taj otwarty jest już od świtu, jednak zachęcamy do odwiedzenia go popołudniu – zostańcie na zachód słońca, jest bosko!
  • Dla turystów Taj jest zamknięty w piątki – tego dnia w meczecie na terenie kompleksu Taj Mahal odbywają się modlitwy.
  • W Taj są miejsca, w których należy zdjąć buty – a nagrzany marmur pali, pamiętajcie więc o skarpetkach.
  • Palenie i jedzenie na terenie kompleksu Taj Mahal jest zabronione!
  • Do Taj nie wolno wnosić statywów – fotografia dozwolona tylko z ręki 😉 Nie wolno też robić zdjęć w Taj Museum.
  • Taj ma 3 bramy: wschodnią, zachodnią i południową. Turyści, którzy zwiedzają na własną rękę (a nie z grupą / wycieczką) powinni udać się do bramy południowej. Tam też jest krótsza kolejka do wejścia.
  • Wygodnie jest podłączyć się do zorganizowanej, całodniowej wycieczki – klimatyzowane busiki ruszają z dworca (Agra Contonment train station) ok 10:30 i jadą w trzy miejsca: Agra Fort, Fatephur Sikri, Taj Mahal. W cenę wliczone są wstępy (nie trzeba stać w dłuuuugich kolejkach po bilety) oraz przewodnik – upewnijcie się, że mówi po angielsku! 😉 W busach lecą filmy Bollywood, w ciągu dnia jest przystanek na całkiem smaczny lunch. Wycieczkę można wykupić w tym samym dniu – należy stawić się na dworcu w UP Tourism offices około 9:45 rano. Koszt to około 2000RS / os.
  • Jeśli podróżujecie po Agrze indywidualnie to zachowajcie bilet do Taj – zwiedzając tego samego dnia można z nim liczyć na małe zniżki (np. w Agra Fort, Fatehpur Sikri, Akbar’s Tomb)
  • Wstęp do Taj Mahal dla turystów kosztuje 750RS (podczas gdy dla miejscowych 20RS…) to niecałe 50zł. Często słyszy się, że to zawrotna cena, my się z tym nie zgadzamy. Tak czy inaczej – Taj jest jej wart.
  • Taj Museum znajdujące się w kompleksie Taj Mahal jest otwarte w godzinach 10:00 – 17:00, wstęp wolny.

IMG_0951