To widok jak z pocztówki: intensywnie zielone, płaskie poletka pokrywają wzgórza i tworzą piękne, wielostopniowe tarasy ryżowe. Tak, podróż w głąb wyspy to odkrycie kolejnych powodów, by zachwycać się przyrodą na Bali.Tarasy ryżowe Tegalalang (3)Eksplorowanie Bali często wiąże się z westchnieniem „Och, jak tu pięknie!”. Bajeczne zakątki są tu na wyciągnięcie ręki. Jeśli szukacie malowniczych widoków, koniecznie odwiedźcie tarasy ryżowe. Nie trudno do nich trafić – zajmują dużą część centralnej części wyspy.Tarasy ryżowe Tegalalang (19)Indonezja jest trzecim co do wielkości producentem ryżu na świecie. Zbiory odbywają się co kilka miesięcy, a więc Balijczycy sadzą i zbierają plony przez okrągły rok.Tarasy ryżowe Tegalalang (7)

Uprawa ryżu nie jest tu zmechanizowana – wszystko to tylko praca człowieka. Na mulistej ziemi sieje się ryż, a w czasie gdy ten zaczyna kiełkować, przygotowywane jest obok pole pod jego uprawę: należy usypać równiutkie tarasy, spulchnić ziemię i odpowiednio ją nawodnić. Tarasy ryżowe Tegalalang (9)Tarasy ryżowe Tegalalang (11)Tarasy ryżowe Tegalalang (6)Kiełkujący ryż zbiera się i związuje w kępki, które następnie można już sadzić na tarasach.Tarasy ryżowe Tegalalang (1)To bardzo czasochłonne zajęcie, ponieważ sadzonki muszą rosnąć w odpowiednich odstępach. Im bardziej starannie zasadzony ryż, tym plony bardziej obfite – dzięki temu też tarasy ryżowe wyglądają tak pięknie.Tarasy ryżowe Tegalalang (5)Tarasy ryżowe Tegalalang (13)Zebrany ryż noszony jest w charakterystycznych koszach połączonych pałąkiem, który baliczycy opierają sobie na ramieniu. Tarasy ryżowe Tegalalang (22)Gdy ziarno oddzielone jest już od kłosów, Balijczycy zanoszą w workach je do spichlerzy i domów. Na wyspie ryż jest głównym posiłkiem mieszkańców – gotują go rano i następnie jedzą przez cały dzień. W jednej z wiosek usłyszeliśmy, że jeśli ryż nie jest podany do stołu, to posiłek się ‘nie liczy’.Tarasy ryżowe Tegalalang (10)Jednym z bardziej znanych miejsc, w których można podziwiać uprawę ryżu, jest Tegalalang. Jego widok zachwyca nas już z daleka – po dotarciu na miejsce też nikt nie będzie zawiedziony.Tarasy ryżowe Tegalalang (21)

Tarasy ryżowe Tegalalang (4)Zwiedzając tarasy lepiej ominąć turystyczny rejon miejscowości. W wiosce co prawda, znajduje się strzeżony parking, stragany i słynna panorama tarasów, jednak często są tam tłumy. W zamian za to radzimy zapuścić się na spacer w okolicach Tegalalang – lecz nie od strony wioski, tylko od strony tarasów, z dala od lokalnych przewodników i turystów. Tu również jest przepięknie!Tarasy ryżowe Tegalalang (23)Tarasy ryżowe Tegalalang (17)Tarasy ryżowe Tegalalang (16)W okolicach Tegalalang można spędzić ponad dwie godziny. Pomiędzy tarasami rosną palmy i bananowce, gdzieniegdzie przepływają strumienie. Te widoki, szum wody, śpiew ptaków… Nie dziwi nas, że to miejsce jest nazywane wizytówką Bali.Tarasy ryżowe Tegalalang (20)Tarasy ryżowe Tegalalang (15)Tarasy ryżowe Tegalalang (2)Tarasy ryżowe Tegalalang (18)Tarasy ryżowe Tegalalang (14)

Praktyczne wskazówki:

  • Tegalalang znajduje się ok 9km na północ od Ubud, taką odległość pokonacie na skuterze w około 20 minut.
  • Wizyta w wiosce wiąże się z opłatami (przewodnik, wstęp na tarasy etc). My, dzięki temu, że zwiedzaliśmy tarasy na własną rękę i podjechaliśmy od przeciwnej strony niż wioska, nie musieliśmy nikomu płacić.
  • Jeśli zdecydujecie się na zwiedzanie wioski Tegalalang, wyjedźcie z Ubud zaraz po śniadaniu – dzięki temu unikniecie tłumów turystów. Pamiętajcie też, żeby mieć przy sobie rozmienione rupie indonezyjskie.
  • Najlepiej wybrać się tu na wynajętym skuterze lub samochodem (bez kierowcy). Odradzamy też organizowane wycieczki – to niepotrzebny koszt. Samodzielne poszukiwanie pięknych widoków, wspinanie się na tarasy, możliwość zatrzymania się w każdym miejscu i spędzenia tam tylu leniwych chwil, na ile akurat mamy ochotę, sprawiły, że nasza wyprawa była zarówno ekscytująca, jak i bardzo przyjemna.
  • Przy samym Ubud również można obejrzeć poletka, na których uprawia się ryż. Przeczytacie o nich w naszym wpisie o tym miasteczku.

Tarasy ryżowe Tegalalang (12)