Angkor Wat to największy kompleks religijny na świecie – świątynne zabudowania obejmują jeden kilometr kwadratowy. Nie dziwne, że jego nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza: 'Świątynia, która jest miastem’.

Angkor Wat powstało w 1152 r. a więc wcześniej, niż zbudowano Angkor Thom. To było olbrzymie przedsięwzięcie: kamienie do świątyń sprowadzano ponad 40 km rzeką. Przy ich budowie pracowało 300 tys. ludzi i 6 tys. słoni – mimo to kompleks nigdy nie został ukończony.Angkor Wat widok z daleka

Angkor Wat to do dziś symbol Kambodży oraz khmerskiej dumy.

Zarys świątyni jest na Kambodżańskiej fladze. Lokalne piwo, papierosy czy hotele noszą jej nazwę. Nawet Czerwoni Khmerzy, którzy doszczętnie niszczyli kambodżańska kulturę, umieścili ją na swojej fladze – Angkor Wat nazywana jest sercem i duszą narodu khmerskiego. I to właśnie Angkor Wat przyciąga tłumy turystów do Kambodży.świątynia Angkor Wat

Angkor Wat nigdy nie uległa aż takim zniszczeniom, jak pozostałe świątynie Angkor. Stało się tak z dwóch powodów: po pierwsze otoczona jest ona szeroką na prawie 200 m fosą. Fosa ta stanowiła naturalną barierę dla dżungli, która rozrastając się zniszczyła wiele dawnych świątyń.

Po drugie, Angkor Wat nigdy nie została tak naprawdę zapomniana i opuszczona, co wydarzyło się w przypadku pozostałych świątyń Angkor. Przez te setki lat służyła bowiem buddyjskim mnichom. Do dziś można ich spotkać wśród ruin.

Pierwotne przeznaczenie świątyni Angkor Wat nie jest jasne.

Zakłada się, że miała służyć jako pogrzebowa świątynia dla swojego fundatora, króla Suryawarnana II. Druga hipoteza to poświęcenie świątyni boga Wishnu. Przemawia za tym zorientowanie świątyni w stronę zachodnią, inaczej niż zbudowane są pozostałe khmerskie świątynie.

Angkor Wat zachwyca przede wszystkim monumentalną architekturą. Jej symetryczna bryła wraz ze strzelistymi wieżami widoczna jest już z daleka.

Spacerując wśród ruin Angkor Wat podziwiać można liczne tarasy i kolumnady, korytarze i komnaty, patia i krużganki.

Wysokie wieże Angkor Wat prezentują się bardzo okazale – można zwiedzić je również od środka, by podziwiać otaczającą ruin panoramę.

Wewnątrz świątyni uwagę przykuwają piękne płaskorzeźby i drobiazgowe dekoracje:

Ściany Angkor Wat zdobią liczne podobizny Apsaras (boginie wody, mgieł i chmur) – jest ich aż 3 tysiące!

Różnią się między sobą twarzami, strojami, fryzurami i pozą, w jakiej zastygły…

Warto zwrócić również uwagę na wspaniałe reliefy zdobiące ściany zewnętrznej galerii Angkor Wat – ich łączna długość to jeden kilometr. Sceny przedstawione na reliefach to wyobrażenia słynnych bitew prowadzonych przez Khmerskich monarchów, podchody khmerskich armii, wyobrażenia nieba i piekła oraz sceny z hinduistycznych eposów.

O położonym tuż obok świątyni Ankor Wat mieście Angkor Thom przeczytacie we wpisie:

Angkor Thom

Praktyczne wskazówki:

  • Z samego rana Angkor Wat zwiedza wielu turystów, warto więc przyjechać pod świątynię dopiero w południe, gdy liczne wycieczki będą już kończyć zwiedzanie. Oczywiście trzeba wtedy liczyć się ze zwiedzaniem świątyni w największy upał.
  • Na wizytę w Angkor Wat należy przeznaczyć minimum 2-3 godziny.
  • Niektóre miejsca wśród run świątyni nie są dostępne dla kobiet w widocznej ciąży – chodzi o wysokie wieże, do których prowadzą strome schody.

  • Świetną bazą wypadową do zwiedzania Angkor Wat jest oczywiście Siem Reap.