Sri Lanka to królestwo herbaty – ze względu na liczne plantacje ich wybór jest tu ogromny. Na Cejlonie herbata uprawiana jest już od ponad 150-ciu lat i przez ten czas zdążyła zyskać sławę na całym świecie.

Jakość i smak herbaty uzależniony jest o wielu czynników. Klimat należy do najważniejszych. Cejlon oferuje plantatorom ogromną różnorodność obszarów pod uprawy herbaty – rozległe pasma górskie, doliny, suchą aurę oraz deszcze monsunowe. Różnice klimatyczne związane z miejscami upraw powodują, że na Sri Lance uprawia się rozmaite rodzaje herbat – o małych liściach, ale też długich i dużych, i dużych, zarówno o mocnym jak i delikatnym aromacie, w jasnym i głębokim kolorze, o wyrazistym lub delikatnym smaku.

_DSC0270

Najbardziej znane wśród koneserów herbaty rosną na wzgórzach Nuwara Eliya, Dimbula i Uva. I właśnie Nuwara Eliya postanowiliśmy odwiedzić. Miejscowość znajduje się w Hill Country – to  górzysty region w południowej części wyspy. Przejeżdżając między wzgórzami mijaliśmy plantacje – niezwykle malownicze!

_DSC0327

_DSC0273

_DSC0322

Jeżdżąc od plantacji do plantacji mijaliśmy też mnóstwo wodospadów z krystalicznie czystą wodą…

_DSC0344

_DSC0391

  i zachwycały nas piękne widoki:

_DSC0363

_DSC0379-2

_DSC0280

Całodniową podróż po Hill Country (z Kandy do Nuwara Eliya – około 80km) pokonaliśmy…. Tuk Tukiem! Dzięki temu mogliśmy jeszcze lepiej poczuć panujący tam klimat i dokładnie przyglądać się mijanym krajobrazom. Polecamy!

_DSC0426

O produkcji herbaty na Sri Lance przeczytacie we wpisie:

Cejlon – produkcja herbaty

CIEKAWOSTKI:

  • Na Sri Lance swoje ogromne plantacje ma Lipton.
  • Sri Lanka produkuje ponad 320 milionów kg herbaty rocznie.
  • Około 300 milionów kg herbaty rocznie jest eksportowanych do ponad 125 krajów.
  • Herbata cejlońska została uznana za najczystszą herbatę na świecie.
  • Jak się dowiedzieliśmy – najlepsza jakościowo herbata płynie do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
  • Herbata początkowo była uważana za lekarstwo, dopiero z czasem traktowana była jako napój.
  • Herbata to naturalne źródło antyoksydantów (przeciwutleniaczy) – w szczególności herbata zielona (ich zawartość jest wyższa niż w owocach i warzywach).
  • Herbata (oczywiście bez dodatku mleka i cukru) nie zawiera kalorii, dlatego jest doskonałym napojem wspomagającym odchudzanie.