Gigantyczny, leżący Budda, wieżyczki obłożone potłuczoną porcelaną i lśniąca w zachodzącym słońcu złota chedi, to jedne z najbardziej znanych symboli Bangkoku. Należą do trzech wat’ów, w których mieszczą się najstarsze świątynie stolicy Tajlandii.

Z ogromnego posągu przedstawiającego ‘odpoczywającego Buddę’ słynnie Wat Pho – jeden z największych kompleksów świątynnych w Bangkoku. Znajduje się on na terenie starego miasta, nieopodal wat’u Phra Kaew i Pałacu Królewskiego._MG_8878Na terenie wat’u wybudowano liczne chedi – niewielkie, choć przepiękne, w całości pokryte są kwiecistymi ornamentami:_MG_8901_MG_8903_MG_8887_MG_8909Razem z główną budowlą świątynną tworzą naprawdę piękny widok._MG_8904_MG_8908Bez nazwy 6 kopia_MG_8884Wewnątrz świątyni spoczywa złoty Budda. Głowę opiera na misternie zdobionej, złotej poduszce – osiągnął właśnie nirwanę._MG_8857_MG_8876Posag mierzy aż 46 m długości i 15 m wysokości. Stopy również ma ogromne! Ale piękne, ozdobione masą perłową:_MG_8870Warto obejść cały kompleks świątyni. Można zajrzeć do pozostałych komnat, w których rozstawione są rozmaite statuetki Buddy:_MG_8885Bez nazwy 7 kopiaLub przejść się alejką, na której znajduje się cały szpaler złotych posągów, zachwycających szczególnie swoimi pięknie zdobionymi podstawami:

_MG_8889


Wat Arun (Świątynia Świtu) jest jedną z najbardziej znanych, zabytkowych świątyń Bangkoku. Słynie zarówno ze swojego wyglądu, jak i widoku, który roztacza się z jej szczytu._MG_8916Wat codziennie odwiedzają tłumy turystów. Posąg siedzącego przed świątynią chińskiego Buddy ma startą złotą farbę z brzucha – wszyscy buddyści przychodzący do świątyni pocierają go tam na szczęście._MG_8915Główny budynek sakralny na trenie tego wat’u tworzą wysokie wieże – jedna centralna i cztery mniejsze, ustawione wokół niej._MG_8919_MG_8927Ich fasady pokryte są kawałkami stłuczonej porcelany. Szczątki talerzyków, kafelków i waz przypłynęły do Tajlandii z Chin, jako balast na statkach handlowych. Teraz, skrupulatnie poukładane, tworzą kwieciste wzory na powierzchni ścian wszystkich pięciu wież._MG_8961Bez nazwy 5 kopia_MG_8938Nie lada wyzwaniem, choć zdecydowanie wartym zachodu, jest wspinaczka na taras okalający centralną wieżę. Świątynia ma ponad 100 metrów wysokości, a schodki są bardzo wąskie i strome:_MG_8933Cały trud wynagradza jednak roztaczający się z góry widok panoramy Bangkoku:Bez nazwy 1 kopiaMożemy podziwiać piękny widok na rzekę Menam (Chao Phraya) oraz okoliczne wat’y.Bez nazwy 4 kopiaBez nazwy 3 kopia_MG_8925Do czubka wieży centralnej przytwierdzona jest drabina – prowadzi aż na sam szczyt! Tam jednak turystom nie wolno już się wspinać._MG_8940Po upojnych chwilach spędzonych na wieży czas schodzić. Łatwo się przekonać, że zejście ze świątyni okazuje się znacznie większym stresem niż wejście na górę. Długie spódnice, które rozdawane są przy wejściu do wat’u, również nie ułatwiają zadania…_MG_8937


Świątynia Złotej Góry (Temple of the Golden Mount) jest słynną atrakcją znajdującą sie na terenie Wat Saket, jednego z najstarszych buddyjskich wat’ów w Bangkoku. Wybudowana na usypanej sztucznie, 79-cio metrowej górze, jest kolejnym punktem widokowym w stolicy. Wzdłuż jej murów wybudowano schody – 318 stopni, skrytych wśród drzew i krzewów, prowadzących do górującej nad świątynią złotej chedi._MG_9048

_MG_9056_MG_9054Warto wspiąć się tam tuż przed zachodem słońca – złota chedi przepięknie lśni jego promieniach.HDR 1HDR 3a

Praktyczne wskazówki:

  • Wat Pho otwarta jest codziennie, w godzinach od 8:00 do 17:00. Nie wierzcie kierowcom tuk tuków, którzy twierdzą, że kompleksu nie można zwiedzać w godzinach 12:00 – 13:00. Zapewne chcą Wam sprzedać bilet na jakąś inną atrakcję lub zabrać w tym czasie na zakupy do zaprzyjaźnionego sklepu.
  • Do Wat Pho dojdziecie spacerem z Grand Palace i wat’u Phra Kaew.
  • Wstęp do Wat Pho kosztuje 100THB (ok. 10zł). Nie wyrzucajcie biletu – w jego cenie jest darmowa butelka wody.
  • Wat Arun otwarta dla turystów jest każdego dnia od 8:30 do 17:30.
  • Do Wat Arun łatwo się dostać łodzią ekspresową. Przeprawa przez rzekę jest krótka i przyjemna. Przystanek, z którego odpływają łodzie publiczne jest bardzo blisko Wat Pho , nie potrzebujecie tuk tuka. Poznacie go po licznych kramikach i fast-foodowej tajskiej knajpie. Za łódź zapłacicie 3THB, czyli jakieś 30 groszy.

_MG_8970

  • Wstęp do Wat Arun kosztuje 50THB. Za kolejne 20THB można wypożyczyć długą chustę, którą należy zasłonić nogi (w depozycie należy zostawić 100THB).
  • Wat Saket leży w pobliżu skrzyżowania Ratchadamnoen Klang i Boripihat Road. Taksówkarze często nie rozumieją nazwy ‘Golden Mount’, warto wiec zapamiętać nazwę wat’u.