Wyprawa na Chocolate Hills to piękna, całodniowa wycieczka z Panglao. Oczywiście warto zorganizować ją samemu – nic tyko wypożyczyć skuter i ruszyć w drogę!

Chocolate Hills to jedna ze słynnych wizytówek wyspy Bohol. Trasa, która prowadzi do Czekoladowych Wzgórz z wysepki Panglao, jest wyjątkowo malownicza.

Po drodze czeka też sporo miejsc, gdzie warto zajrzeć, by jeszcze lepiej poznać tę filipińską wyspę. Niektóre atrakcje są jednak nieco przereklamowane – nad nimi warto się więc dłużej zastanowić.

LOBOC

Jedną z większych miejscowości mijanych pod drodze jest Loboc. To tu ma miejsce jedna z popularnych atrakcji na Bohol – ’pływające restauracje.

Naszym zdaniem nie jest to rozrywka dla każdego… Całość sprawia wrażenie taniego festynu, a z głośników na statkach rozbrzmiewa bardzo głośno okropna muzyka. Rejs trwa około 1 godzinę, w cenie jest bufet (550 PHP/os). My się nie zdecydowaliśmy…

Jeśli nie macie ochoty na posiłek serwowany na pływającej restauracji, skręćcie w Loboc w lewo, zgodnie z trasą na  Chocolate Hills – tuż za miasteczkiem (ok 700 m za mostkiem) znajduje się mała knajpka: Sarimanoc Inn & Resto. Trudno tu o zachwycający, lokalny posiłek (jak to na Filipinach…)., ale do wyboru mamy zjadliwą pizzę, makaron, sandwiche i sałatki.

Atutem restauracji jest wszechobecna cisza i widok z tarasu na niewielkie pola ryżowe.

NUST HUTS

Na wyjeździe z miejscowości Loboc przy drodze pojawiają się znaki kierujące podróżnych w stronę Nust Huts – jest to hotel położony nad brzegiem rzeki. Trzeba przyznać, że hotel ten oferuje niezwykle relaksujące otoczenie. Aby do niego trafić, należy zejść stromym szlakiem w kierunku rzeki:

Hotel dysponuje własną restauracją:

Warto zajrzeć tu choć na chwilę (np. na obiad lub jakiś orzeźwiający napój), by móc przez moment napawać się wspaniałą okolicą. Jest tu niewiarygodnie pięknie – widok na rzekę i otacząjącą ją gęstą roślinność jest genialny.

MAHOGANY FOREST

Dalsza droga do miejcowości Carmen, w której znajdują się Chocolate Hills, prowadzi przez Rajah Sikatuna Protected Landscape, a więc tutejszy park przyrody.

Wzdłuż drogi rośnie przepiękny, bujny las, pełen najróżniejszych gatunków drzew i ogromnych paproci.

Mahogany Man-Made Forest

Wielu turystów zatrzymuje się tutaj na krótkie sesje fotograficzne, jednak mało kto zwraca uwagę na możliwość zboczenia na chwilę z głównej trasy. A warto!

Mahogany Man-Made Forest

Znajdujący się tu Mahogany Man-Made Forest to około dwukilometrowy odcinek lasu, przez który prowadzi szlak trekkingowy (oraz do jazdy na rowerze).

Mahogany Man-Made Forest

Gęsto porośnięty drzewami mahoniowymi i różnymi porostami wygląda jak prawdziwy rain forest.

Mahogany Man-Made Forest

Jak się jednak okazuje – las jest sztuczny. To oznacza, że wszystkie rośliny zostały tu posadzone przez człowieka. Wyróżnia się więc niespotykaną zazwyczaj jednolitą wysokością i grubością drzew.

Za to jego mieszkańcy to przede wszystkim…krocionogi. I jest ich tu na prawdę całe mnóstwo.

CHOCOLATE HILLS

To pasmo wapiennych wzgórz i pagórków wznoszących się w centralnej części wyspy Bohol.

Chocolate Hills Bohol Czekoladowe Wzgórza

Widok jest tu naprawdę niecodzienny: ogromny obszar płaskiej, zadrzewionej ziemi (ok 500 km kwadratowych), z którego wyłaniają się liczne (ponad 1200!), porośnięte trawą wzgórza.

Chocolate Hills Bohol Czekoladowe Wzgórza

Łagodny, stożkowy bądź półkulisty kształt zawdzięczają rzeźbiącym je przez miliony lat deszczom i przepływającym tu niegdyś strumieniom.

Chocolate Hills Bohol Czekoladowe Wzgórza

W porze suchej, a więc od lutego do maja, palące filipińskie słońce zmienia zabarwienie trawy na kolor ciemnobrązowy. Stąd właśnie nazwa – Czekoladowe Wzgórza.

Chocolate Hills Bohol Czekoladowe WzgórzaChocolate Hills Bohol Czekoladowe Wzgórza

Wracając z wyprawy na Chocolate Hills natknęliśmy się na hodowlę kogutów – to tu, przez około 1,5 roku szkolone są do walk, tak popularnych na Filipinach.

Każdy ma swój domek i miseczkę z wodą. Są zadbane wypielęgnowane i piękne. Serce ściska żal na myśl o tym, jaki los je czeka.

Praktyczne wskazówki:

  • W Nuts Huts nocleg kosztuje ok 900 PHP za pokój typu standard, 1200 PHP za pokój VIP. Hotel stanowi dobrą bazę wypadową do wycieczek po Bohol (jak kolarstwo, wycieczki po jaskiniach), to także doskonała baza do obserwacji ptaków. Niestety, z tego co słyszeliśmy, rzeką przepływa kilka wycieczek dziennie – są to wielkie łodzie z bardzo głośną muzyką (część z nich to chyba pływające restauracje), więc tak na prawdę hotel nie jest miejscem, gdzie można zaznać prawdziwej ciszy i spokoju.
  • Wstęp do Mahogany Man-Made Forest kosztuje zaledwie 10 PHP od osoby (niecała złotówkę).
  • Bilet wstępu na teren Chocolate Hills kupicie w cenie 50 PHP / os.