„Na Bali plaże są brzydkie i zaśmiecone!” – słyszeliśmy przed wyjazdem. Nie było wyjścia – chociaż plażowanie planowaliśmy dopiero na wysepkach Gili, musieliśmy tę opinie sprawdzić.

BIAS TUGEL BEACH

Z Ubud wyruszyliśmy w stronę Padang Bai, portu na wschodnim wybrzeżu Bali. Niedaleko zgaduje się plaża Bias Tugel – to ją postanowiliśmy przetestować najpierw. Aby dostać się do morza musieliśmy zostawić samochód na wysokiej skarpie i dalej pójść pieszo.BIASTUGEL BEACH BALI (1)BIASTUGEL BEACH BALI (2)W upale ponad 30-stu stopni spacer był odrobinę męczący, jednak cały trud został nam z nawiązką wynagrodzony. Po zejściu ze skarpy ukazał nam się naprawdę piękny widok:BIASTUGEL BEACH BALI (3)BIASTUGEL BEACH BALI (4)Plaża Bias Tugel znana jest również pod nazwą White Sand Beach – drobny, biały piaseczek wzmacnia efekt rajskiego krajobrazu. Do tego krystalicznie czysta woda, o kolorze tak niesamowitym, że aż ciężkim do opisania. I fale, wielkie fale rozbijające się o skałki po obu stronach brzegu.BIASTUGEL BEACH BALI (15)BIASTUGEL BEACH BALI (17)To właśnie w falach najlepiej widać, jak zachwycające odcienie przybiera ocean:BIASTUGEL BEACH BALI (16)BIASTUGEL BEACH BALI (6)Woda korci – jest cieplutka i przejrzysta, aż żal się nie wykąpać. Uważajcie jednak, fale są zdradliwe i bardzo silne – potrafią przewrócić dorosłą osobę. Momentami ciężko się wynurzyć i wyjść na brzeg, więc kąpiel w pojedynkę może być niebezpieczna. Pokusa jest tym większa, że w zatoczce pływa dużo ciekawych ryb. Było to też jedyne miejsce na Bali, gdzie tak blisko brzegu pływał z nami ramię w ramię żółw!BIASTUGEL BEACH BALI (13)BIASTUGEL BEACH BALI (14)BIASTUGEL BEACH BALI (9)Na plaży (na szczęście) nie ma prawie żadnej infrastruktury. Są tu dwie małe knajpki serwujące świeże ryby z grilla.BIASTUGEL BEACH BALI (8)BIASTUGEL BEACH BALI (11)BIASTUGEL BEACH BALI (19)BIASTUGEL BEACH BALI (18)Możecie też skorzystać z balijskiego masażu w cieniu palmy:BIASTUGEL BEACH BALI (21)Po południu na Bias Tugel zaczynają się schodzić okoliczni mieszkańcy – szczególnie młodzież z Padang Bai, jednak rano jest tu pusto i cicho. Nic, tylko kłaść się i napawać widokiem…BIASTUGEL BEACH BALI (5)BIASTUGEL BEACH BALI (7)

JIMBARAN BEACH

Druga balijska plaża, którą odwiedziliśmy, to Jimbaran Beach. Znajduje się na zachodnim wybrzeżu południowej części wyspy.JIMBARAN BEACH BALI (6)Tu krajobraz jest nieco inny i zdecydowanie mniej rajski – Jimbaran Beach to miejskie wybrzeże. Nie zmienia to jednak faktu, że może być tu całkiem przyjemnie:JIMBARAN BEACH BALI (5)JIMBARAN BEACH BALI (24)JIMBARAN BEACH BALI (17)W ciągu dnia nie ma tu tłumów, a przed południem potrafi tam być wręcz pusto.JIMBARAN BEACH BALI (4)JIMBARAN BEACH BALI (15)Plaża Jimbaran jednocześnie ma lokalny klimacik Bali i jest mocno turystyczna. Nieopodal stoi duży resort, a wzdłuż brzegu ciągną się restauracje i kafejki, które po zmierzchu zaczynają tętnić życiem.JIMBARAN BEACH BALI (22)JIMBARAN BEACH BALI (25)JIMBARAN BEACH BALI (16)JIMBARAN BEACH BALI (12)JIMBARAN BEACH BALI (13)Jedno jest pewne – jeśli chcecie dobrze zjeść i to w przyjemnych okolicznościach przyrody, to warto tu przyjechać. Jimbaran Beach to doskonałe miejsce na posiłek z owoców morza! Tu piliśmy też najpyszniejszą mrożoną herbatę z owockami lychee:JIMBARAN BEACH BALI (9)JIMBARAN BEACH BALI (10)JIMBARAN BEACH BALI (11)JIMBARAN BEACH BALI (8)Zachód słońca nad morzem w październiku zaczyna się ok. godziny 17. Warto przyjechać chwilę wcześniej i obserwować niebo – kolory robią się na prawdę piękne.JIMBARAN BEACH BALI (23)Na plaży o zmierzchu jest bardzo nastrojowo –  lampki na restauracyjnych stolikach rozświetlają całe wybrzeże.JIMBARAN BEACH BALI (28)JIMBARAN BEACH BALI (27)Po południu i wieczorem zjeżdżają się tu liczni turyści z południowego wybrzeża, jest spokojniej niż w okolicach Kuty, a jednocześnie gwarnie i wesoło.JIMBARAN BEACH BALI (18)To dobre miejsce na kolację. Smaczne i niedrogie owoce morza podają między innymi w Menega Cafe:JIMBARAN BEACH BALI (19)JIMBARAN BEACH BALI (29)http://www.menega.com/

Na Bali są piękne plaże! Trzeba je tylko odszukać. My byliśmy jeszcze na Secret Beach – tam jest najpiękniej! To tam braliśmy ślub – zdjęcia możecie obejrzeć w tym wpisie:

Ślub na Bali

Praktyczne wskazówki:

  • Do plaży Bias Tugel dojdziecie samochodem z Ubud w godzinę. Spacer skarpą, którą dochodzi się do wybrzeża, to około 500m piaszczystej ścieżki.
  • Miejscowość Jimbaran słynie z luksusowych hoteli. Na szczęście w restauracjach na plaży nie wszędzie ceny są wysokie – stojąc plecami do morza, im dalej w lewo tym drożej, tymczasem w restauracyjkach po prawej stronie można zjeść pysznie i tanio.
  • Noclegu w okolicach Jimbaran Beach szukaliśmy na booking.com – trafiliśmy na dobrą promocję: hotel The Astari Villa and Residence z basenem w cenie 200zł za pokój. Nie zmienia to faktu, że był to nasz najdroższy nocleg w Indonezji.

JIMBARAN BEACH BALI (3)JIMBARAN BEACH BALI (1)

JIMBARAN BEACH BALI (2)