Grand Palace, czyli Wat Phra Kaew, to najważniejszy i zarazem najbardziej spektakularny kompleks świątynny w Bangkoku. Na jego terenie znajduje się zarówno główna świątynia w stolicy, jak i rezydencja króla Tajlandii. To miejsce, którego po prostu nie wolno ominąć podczas wizyty w Bangkoku.

Prawie stu-hektarową powierzchnię Wat Phra Kaew zajmują liczne budynki modlitewne (viharn’y), klasztory (kuti), buddyjskie stupy (chedi) i królewskie pawilony. Każda z tych budowli zachwyca nie tylko piękną i tradycyjną architekturą, ale także bogato zdobionymi elewacjami, połyskującym wszędzie złotem, pełnymi detalów wzorami i wielością kolorów._MG_8815Misterne mozaiki zrobione z maleńkich szkiełek i lusterek pokrywają całe kolumny, ganki, ściany. Mienią się na złoto i migoczą odbijając światło. Przyprawiają o zawrót głowy!_MG_8809_MG_8999Bez nazwy gran 4 kopiaOgromna chedi, która z daleka wydaje się być pokryta jednolitą, złotą farbą, w rzeczywistości obłożona jest maleńkimi, złotymi kwadracikami. To w niej, według legendy, ukryte są prochy Buddy._MG_8844_MG_8842Królewski Panteon skrzy się złotem, zielenią i błękitem:_MG_8824Niektóre zdobienia wyłożone są masą perłową:_MG_8811Kolumny i ściany pokrywają również piękne rzeźby i ornamenty:_MG_8816_MG_8841Z dachów wszystkich budowli sterczą strzeliste wieżyczki i szpice, również w całości pokryte ornamentami:_MG_8846_MG_8997Z kolei kopuła ogromnego Phra Wiharn Yod obłożona jest setkami rzeźbionych kwiatów:_MG_8843Zdobione są również sklepienia i wewnętrzne ściany kaplic, świątyń, oraz krużganka otaczającego świątynie. Słynna Galeria Ramakien pokryta jest złoconymi malowidłami pochodzącymi z XVIII w. Freski przedstawiają rozmaite sceny z życia króla Ramy (jednego z wcieleń Wisznu), jego żony Sity i ich towarzysza Hanumana – mitycznej białej małpy._MG_8849_MG_8850Nie brakuje tu też rzeźb najróżniejszych, fantastycznych stworów. Najsympatyczniejszym jest posąg Kinnary, bóstwa przedstawianego w Azji na najróżniejsze sposoby – tu w postaci pół-człowieka, pół-ptaka:_MG_8823Ogromną, złotą chedi podtrzymują mityczne upiory. Niektóre szczerzą kły, inne wystawiają małpie stopy, mają smutne lub złe grymasy na twarzach:_MG_8831_MG_8828Natomiast drzwi do najważniejszej tajskiej świątyni strzeżone są przez groźne giganty:_MG_8994_MG_8819W świątyni znajduje się najcenniejszy posąg Buddy – jadeitowa figurka o szmaragdowym kolorze. Ten Szmaragdowy Budda pochodzi z 43 r p.n.e i prawdopodobnie przywędrował do Tajlandii ze Sri Lanki. Teraz zasiada na ogromnym, złotym tronie, wśród fresków i zdobień. Na rozpoczęcie każdej pory roku (chłodnej, monsunowej i gorącej) król Tajlandii osobiście okrywa statuetkę inną szatą – ma to przenieść szczęście i dobrobyt dla całego kraju. W świątyni zabronione jest robienie zdjęć.

Na terenie kompleksu świątynnego znajduje się również pałac królewski – The Grand Royal Palace. Ogromny rozmiar i śnieżno-białe ściany pałacu powodują, że mocno wyróżnia się wśród otaczających go budynków i świątyń._MG_8852Rezydencja zachwyca elementami tradycyjnego, tajskiego budownictwa – jak wielopoziomowe, złocone dachy:_MG_8855 – łącząc je jednocześnie ze stylem wzorowanym na architekturze europejskiej._MG_8854

Praktyczne wskazówki:

  • Kompleks Wat Phra Kaew można zwiedzać codziennie w godzinach od 8:30 do 15:00.
  • Bilet wstępu kosztuje 500THB.
  • Bilety kupuje się w ticket office dopiero po wejściu na teren świątyni, nie kupujcie nic od okolicznych sprzedawców. Razem z biletami opłaca się wypożyczenie odpowiedniego stroju – spódnice , długie spodnie i koszule czekają w przebieralni. W depozycie zostawia się 200THB za jedną sztukę odzieży. Jeśli chcecie uniknąć przebierania się – oto wskazówki co do obowiązującego stroju:

_MG_8803

  • W kompleksie codziennie są tłumy turystów (w tym niezliczone wycieczki Japończyków) – warto przyjechać tu z samego rana.
  • Po zwiedzaniu Wat Phra Kaew warto udać się obejrzeć pobliskie świątynie: Wat Pho, Wat Arun. Przeczytacie o nich we wpisie:

Najważniejsze świątynie w Bangkoku