Pamilacan Island to przepiękna, piaszczysta wysepka, wokół której rozciąga się ogromny, podwodny świat: są tu koralowce, różnorodne ryby i żółwie morskie. Całodniowy relaks na jej brzegu i snorkeling w otaczających ją wodach to idealny przepis na udaną wycieczkę z Panglao.

Pamilacan jest nieco mniej popularną wśród turystów wysepką od Balicasag – dzięki temu nie jest aż tak oblegana. Puste plaże, krystaliczna woda, kilka stateczków zacumowanych przy brzegu – to idealne sceneria do całodniowego wypoczynku.

Na wyspie, po jej drugiej stronie, znajduje się niewielkie miasteczko – na Pamilacan żyje około 2 tys. osób. Niedaleko plaży, przy której cumują statki, wybudowano bungalowy i niebieski kościółek.

Przy bungalowach postawiono restaurację, w której można zamówić lunch (400 PHP). Do wyboru jest kurczak, grillowany dzwonek tuńczyka lub podsmażane warzywa. W cenie również ryż i banan w karmelizowanym cukrze.

Pamilacan Island food lunchA po lunchu błogi relaks na plaży… Klimat na wyspie jest przyjemniejszy niż na Balicasag Island, jest tu znacznie mniej turystów, przez co i atmosfera znacznie bardziej leniwa.

Pamilacan Island Pamilacan IslandOczywiście główną atrakcją jest tu nie tyle samo plażowanie, co snorkeling –  warto wypłynąć małą łódką z plaży, by poobserwować tutejszy podwodny świat ryb i koralowców.

Pamilacan Island

FISH SUNCTUARY

Pierwszym spotem, do którego dopływa łódeczka, jest rezerwat ryb. Można się tu poczuć jak w ogromnym akwarium – ryby są wspaniałe, kolorowe, najróżniejsze.

Pamilacan snorkeling

Niesamowite wrażenie robią ogromne ławice kłębiące się wokół rafy.

CORAL GARDEN

Tutejsze rafy są inne niż w Indonezji – znacznie mniej kolorowe i mniej dziwaczne, niemniej robią ciekawe wrażenie. Niektóre z nich są mocno porośnięte ukwiałami pięknie falującymi pod wodą.

Pamilacan snorkeling

TURTLE SPOT

Pod wodą znajduje się również duże urwisko porośnięte trawą i glonami. Żółwie morskie żerują tu w ciągu dnia, więc łatwo je wypatrzeć, choć często są na sporej głębokości. Jeśli cierpliwie poczekacie, to na pewno któryś z nich podpłynie wyżej, by zaczerpnąć powietrza, i pokaże wam się w całej okazałości.

Praktyczne wskazówki:

  • Ceny za wycieczkę na Pamilacan Island są mocno zróżnicowane. W Alona Beach ceny za łódkę potrafią sięgać 2500-3500 PHP. W hotelu Panglao Grande Beach zapłaciliśmy 1700 PHP.
  • Odległość z Dumaluan Beach na Pamilacan Island łódź przepływa w około godzinę.
  • Nocleg na wyspie kosztuj ok 1000 PHP / os, w cenie są 3 posiłki dziennie. W pokojach nie ma ciepłej wody, ale i tak spędzenie tu dwóch, trzech nocy wydaje się cudownym pomysłem.
  • Każdy spot do snorkelingu jest płatny 250 PHP / os (podobnie jak na Balicasag), maskę można wypożyczyć za 100 PHP. Obowiązkowo trzeba też mieć na sobie kamizelkę ratunkową.
  • W okolicach Pamilacan można też zaobserwować rekiny wielorybie (whale sharks) – w niektórych porach roku przypływają tu na gody.

Pamilacan